Albánie - obyvatelstvo

Téměř veškeré obyvatelstvo tvoří Albánci, doposud se udržuje uvnitř albánské společnosti výrazný rozdíl mezi severními Gegy a jižními Tosky.

Mnoho etnických Albánců žije mimo vlastní Albánii, odhaduje se až 2,2 mil., zejména v okolních regionech (Kosovo, Makedonie), Řecku a Itálii . 

Na jihu žijí malé menšiny Řeků, Arumunů (pův. pastevci), Rómové, ale také etničtí Egypťané (údajně potomci egypt. Námezních vojáků z dob Alexandra Velikého)

Albánie je díky silnému a dlouhotrvajícímu vlivu Turecka jediný evropský stát s muslimskou většinou. Podle charakteru populačního vývoje má rysy rozvojové země. Typická je vysoká porodnost (tím i vysoký přírůstek obyvatel, ale i vysoká kojenecká úmrtnost), navíc přes 50 % lidí žije na venkově.

Masová emigrace do Itálie a Řecka má vliv na stagnaci počtu obyvatel.

Typické povahové rysy. 

Pohostinní, nepotrpí si na formality, můžete být překvapeni upřímností a štědrostí; podobně jako v Bulharsku má kývnutí a kroucení hlavou opačný význam než v ostatní Evropě. Oblíbeným sportem je soccer [čti sokr, doslova anglické označení evropského fotbalu, … tak si vyberte!], lidé tráví volné večery často ve společnosti svých přátel a známých, procházejí se po ulicích, diskutují a zdraví své blízké.

Určitě nevynechejte. 

Návštěvu některého ze stovek tisíc bunkrů, umožňovaly vedení partyzánské války v nížinách, ukázkové verze se nacházejí poblíž vesnice Melani na SV země.

Národní gastronomie. 

Jídlo nemá příliš dobrou pověst, některé potraviny nejsou k sehnání, na jihu (řecký vliv) je situace lepší, celkově trvá částečná závislost na potravinových dodávkách hlavně z Itálie, doporučení zní: přivezte si s sebou co nejvíce jídla (zvláště jste-li vegetariány). Nedostatkové jsou i některé druhy nápojů, kvalitní je obvykle červené víno (Merlot, Berati Kabernet nebo Kallmet), ochutnejte raki (destilovaný nápoj z dužniny vinné révy); pivo a bílé víno bývá špatné kvality. Situace se však rok od roku zlepšuje.

Dárky pro Vaše milé. 

Ruční výrobky mohou být vhodnou volbou: ručně tkané koberce, levné a přitom kvalitní dýmky (bruyerky), plstěné pantofle u fulcové čapky (qeleshe) časté jsou výrobky pomalované starodávnými vzory nebo národním symbolem černého orla.