Albánie - praktické informace

Doprava. Nejhorší úroveň dopravy v Evropě, nízká hustota železniční i silniční sítě, nízká vybavenost osobními auty, jediné obchodní letiště (Tirana), ze kterého létá týdně jen několik mezinárodních spojů, neexistují pravidelné tuzemské lety. Variantou je let na Korfu a odtud trajektem do Sarandë nebo let do řecké Soluně a dále autobusem do Korcë.

Obvykle velmi levná autobusová a minibusová doprava, nejezdí však podle pevného jízdního řádu – odjíždí zpravidla tehdy, je-li autobus přeplněný; ve městech můžete použít taxislužbu (je ovšem drahá), pronájem auta se zatím nedoporučuje.

Ubytování. V zemi je nedostatek vhodných ubytovacích kapacit pro turisty z Evropy, často chybí alternativa, situace se však postupně zlepšuje. Pokoj si rezervujte předem, spaní „na divoko“ se zvláště v odlehlých částech země nedoporučuje.

Trestná činnost a krádeže. Přestože míra zločinnosti poklesla ze svého vrcholu, lupiči na dálnicích zmizeli, mějte se stále na pozoru, netoulejte se příliš daleko, dávejte o sobě vždy někomu vědět. V zemi je stále velké množství lidí žijících v bídě a zoufalství, krádeže a přepadení nelze vyloučit, doporučuje se nosit falešné peněženky.

Lékařská péče. Je žalostná, lékařský personál je kvalitní, ale velmi špatně placený, proto je ho nedostatek. Nesnažte“ se onemocnět, hygienické poměry v nemocnicích jsou stále neutěšené, časté výpadky el. Energie, chybí základní léky - vezměte si je s sebou stejně tak jako většinu potravin a pití.

Noviny. Deníky Zeri i Pupullitt, Bashkimi a Rilindja Demokratike jsou největšími v zemi, někde seženete zahraniční deníky nebo měsíčníky New Albania a Albania Today v několika světových jazykový mutacích.